Ο designer, David McCandless, από το Information is Beautiful, μία ομάδα που δημιουργεί infographic και χάρτες βασισμένους σε δεδομένα, δημιούργησε έναν παγκόσμιο χάρτη που ονομάζεται «International Number Ones» (διεθνείς πρωτιές).
![xartis01](http://funlab.gr/wp-content/uploads/2017/02/xartis01.jpg)
![xartis02](http://funlab.gr/wp-content/uploads/2017/02/xartis02.jpg)
Το να είσαι ο καλύτερος σε κάτι είναι σίγουρα κομπλιμέντο. Από την άλλη, σύμφωνα με τον χάρτη στην Ελλάδα είμαστε οι καλύτεροι στο να τρώμε τυριά (κάπως αλήθεια, αλλά σίγουρα όχι ο έπαινος που περιμέναμε). Βέβαια, είναι σίγουρα πρόοδος σε σχέση με τον αντίστοιχο χάρτη που είχαν φτιάξει το 2010 και η χώρα μας δεν ήταν καν μέσα.
Όσον αφορά άλλες χώρες, η Ισπανία έχει την μεγαλύτερη αποδοχή στην LGBT κοινότητα, η Ιρλανδία έχει τις ιδανικότερες συνθήκες εργασίας και ο Καναδάς είναι ο καλύτερος στις προσωπικές ελευθερίες.
πηγη huffingtonpost.gr